ורידים ברגלים – כיצד הם נוצרים?

ורידים ברגליים היא תופעה המטרידה רבים, גברים ונשים כאחד. התופעה מטרידה מבחינה אסתטית, אך לא אחת גם מבחינה בריאותית. הסובלים מהבעיה שואלים את עצמם: מהם ורידים ברגלים, וכיצד הם נוצרים? מאמר זה ינסה לענות על שאלות אלה.

מהם ורידים ברגלים?

דליות ברגלים הם בעצם ורידים בולטים הניכרים לעין לאורך הרגל. הדליות יכולות להופיע בחלקים קטנים ונקודתיים על הרגל, או בחלקים נרחבים. צורתם של הורידים היא כשל רשת קורי עכביש, וצבעם כחול, אדום וסגול. הופעתם על הרגל פוגמת במראה האסתטי של הרגל, וגורמת לסובלים מהם לעוגמת נפש רבה, ולהגבלה מבחינת יכולת החשיפה של הרגל.

למרות שלרוב ורידים ברגליים מהווים פגם אסתטי בלבד, ישנם מצבים בהם הם הופכים למטרד בריאותי של ממש. במצבים מסוימים הם עלולים לגרום לכאבים לאחר עמידה ממושכת, להתכווצויות כאב בזמן שכיבה או בלילה, לנפיחות בעיקר בקרסוליים, בצקות וגירוד ועוד.

הורידים נוטים להופיע יותר אצל נשים, אך ישנם גם גברים הסובלים מהתופעה.

כיצד נוצרים הורידים ברגלים?

הורידים הם כלי הדם המחזירים את הדם מן התאים ללב, על מנת שייטענו שוב בחמצן ויזינו שוב את התאים. הורידים משמשים חלק חשוב במחזור הדם. מכיוון שהורידים מחזירים את הדם בניגוד לכח המשיכה, בדרך למעלה, הם בנויים כך שיש בתוכם שסתומים הדוחפים את הדם כלפי מעלה, לכוון הלב, ומונעים ממנו לרדת בחזרה.

במצבים מסוימים, עקב זקנה, שינויים הורמונאליים, ועוד, השסתומים נחלשים או אף חדלים לפעול. במצב כזה נוצרת הצטברות של דם באותו מקום, וכך נוצרת הדליה הבולטת או תופעת הורידים הבולטים – וכתוצאה מכך העלמת ורידים כטיפול אסתטי התפתח וכיום רבים פונים לטיפול אסתטי זה.

מהם הגורמים לורידים ברגלים?

ישנם מספר גורמים לתופעה:

1 . תורשה: הגורם מספר אחד לבעיית הדליות הוא גורם התורשה. דליות ברגלים זו נטייה משפחתית.

2 . גיל: ככל שעולה הגיל כך גם עולה הסיכון לפתח דליות ברגליים. הסיבה לכך היא, שעם הגיל דפנות הוריד ושסתומי הוריד נחלשים, וכך עולה הסיכון להתפתחות הצטברויות של דם ולהופעת הדליות.

3 . מין: לנשים יש סיכון גבוה יותר לסבול מדליות ברגלים מאשר לגברים. הסיבה לכך היא בעיקר הורמונאלית. הורמון הפרוגסטרון, ההורמון הנשי, עלול בתקופות מסוימות בשל שינויים ברמתו בדם, לגרום להחלשות שסתומי הורידים ולהיווצרות הדליות. הסיבות להיווצרות דליות מסיבות הורמונאליות הן: הריון, נטילת גלולות למניעת הריון, גיל המעבר, נטילת הורמונים בגיל המעבר, ועוד.

4 . השמנה: עודף משקל מעמיס על מערכת הדם והורידים. מעמסה זו תורמת אף היא להחלשות דפנות הורידים והשסתומים ולהיווצרות הדליות.

5 . עמידה ממשוכת על הרגלים: אנשים העומדים שעות רבות ביום על הרגלים כמעט ללא תנועה (למשל בעבודות כמו קופאית, או מוכרים במזנון) סובלים יותר מהופעת דליות ברגלים.

דליות הם תופעה מטרידה, אך ישנן דרכים לטפל בבעיה זו.

This entry was posted in רפואה. Bookmark the permalink.

2 Responses to ורידים ברגלים – כיצד הם נוצרים?

 1. פוסט מצוין וחשוב לכל מי שמחפש מידע כללי בנושא.

  מכיוון שמדובר לא פעם בבעיה “רפואית” (ולא רק אסטטית) אנשים צריכים לדעת שישנם המון שיטות לטפל בה ולהעלים את הוורידים. עם טכנולוגיה רפואית שכל הזמן מתפתחת השיטות היום הן לא פולשניות שדורשות זמן החלמה קצר ביותר כשהגוף למעשה לא עובר את הטראומה שהוא בדרך כלל עובר בניתוח.

  השיטות האלה כוללות טיפול בגלי רדיו, טיפול בלייזר וטיפול בהזרקות קצף.

  מומלץ כמובן להתייעץ עם רופא מומחה לכירורגיית כלי דם.

  בהצלחה!

 2. סובלת מורידים ברגליים.. says:

  שלום,
  אחרי הלידה השניה שלי ניסתי הרבה טיפולים לבעיית הורידים שהתחילו להופיע, לצערי ללא הצלחה.
  הדבר היחידי שעזר לי היה שרוולי לחץ (כמו אלסטיים), הרופא המליץ לי על משהו של ספורטאים
  בשם compressport כדי שיהיה לי נח לשים במהלך היום והם באמת עזרו לי מאד להפחית את הכאבים והנפיחות, עזרו הרבה יותר מהגרביונים האלסטיים הפשוטים של קופת חולים וכו’.

  אחרי שטיפלתי בכאבים רציתי לשאול על העניין האסתטי, שאלתי היא האם טיפולים בהזרקות קצף אינם מסוכנים? איך קצף יכול לסייע להעלים אותם אם בכלל?

Comments are closed.