כאב כרוני

קשה לנו מאד להתמודד עם הכאב. כשהוא תוקף, אנחנו רק מחכים שהוא ייגמר. אך מה יגידו אנשים הסובלים מכאב 24 שעות ביממה? סבל מתמשך הוא מנת חלקם של רבים באוכלוסייה הסובלים ממה שמכונה “כאב כרוני”.

לכאב הכרוני אינספור צורות, וגם תקופות זמן משתנות. אך עובדה אחת נותרת איתנה תמיד: אנשים הסובלים ממנו נמצאים במצב לא פשוט כלל, ורבים מהם אינם יודעים מה ניתן לעשות כדי להתגבר עליו.

ההגדרה של כאב כרוני

כאב כרוני, ברמה הכללית, זהו כאב מתמשך. עד כמה מתמשך? ובכן, פרק זמן זה משתנה מאדם לאדם ובהתאם למקור הכאב, ועשוי לנוע בין מספר ימים לחודשים ארוכים (לעומת זאת, אגב, חלק מהמומחים מגדירים כאב ככרוני רק אם נמשך למעלה מחצי שנה).

יש לציין כי כאב כרוני יכול לתקוף כל איבר בגוף. בעיקר רבים הדיווחים על כאבים כרוניים בראש, בגב ובבטן. עם זאת, בחלק אחר מהמקרים המקור הוא דווקא פסיכולוגי או פיזיולוגי, ובכל מקרה קשה מאד לאיתור.

כל אלה מביאים לכך שהכאב הכרוני מלווה לא פעם גם בתחושת דיכאון וייאוש, הנובעים מחוסר התקווה שבמצב. כתוצאה ממנו, תפקודם של האנשים נפגע, הם מפסיקים לאכול וממעטים בפעילות גופנית. אצל רבים מהסובלים מכאב כרוני מתפתח דיכאון, אשר עלול להביא גם להתמכרות לתרופות או למעבר של ניתוחים רפואיים מיותרים.

השכיחות בישראל

מדאיג ככל שזה יישמע, מספר עצום של אנשים בישראל סובל מכאב כרוני- ולפרקי זמן עצומים. למעלה מ-65% מהסובלים מכאב בישראל חווים זאת בכל שעות היממה, ואצל רבים מהם המדובר הוא בתקופות שעולות על שני עשורים.

בישראל, כאב כרוני מאפיין יותר נשים מאשר גברים (60% מול 40%), והביטוי הנפוץ ביותר שלו הוא כאבי גב כרוניים, כאב ראש וכאבים נוספים. בעולם כולו, רבע מהסובלים מכאבים כרוניים, בהכללה, הצהירו כי היו מעדיפים למות במקום להמשיך ולסבול את הכאב. וזה אומר בעצם הכל.

אז מה ניתן לעשות?

למרות תמונת המצב הפאסימית שהובאה פה, הרפואה המודרנית הצליחה למצוא מספר פתרונות יעילים להתמודדות עם כאבים כרוניים. המקום המרכזי שעומד לצורך זה הוא מרפאות הכאב, הפזורות בערים נבחרות ברחבי הארץ (רשימת מרפאות כאב בישראל) בהן, מותאם באופן אישי הטיפול על פי מאפייניו של הסובל ורצונותיו.

תרופות מסוימות אשר ניתנות במרשם רופא יכולות לסייע מאד בהקלת הכאבים. תרופות אלה מכילות לרוב חומרים אופיאטים, וכוללות אי אילו תופעות לוואי. סוג אחר של טיפול, נפוץ גם הוא, הוא מתן תרופות דמה (“פלאצבו”): גם אם אלה לא משפיעות על הכאבים, העובדה שהחולה משוכנע בכך משפיעה על גופו.

טיפולים נוספים אחרים הם טיפולים בחשמל, דיקורים רפואיים, ניתוחי לייזר, טיפולים פולשניים, טיפולים בעזרת גלי רדיו- והרשימה עוד ארוכה.

למעשה, מגוון טיפולים רחב זה עלול לגרום לבלבול ולחוסר אונים רב עוד יותר של החולים, ולכן יש להיוועץ ברופאים אשר סומכים עליהם במאת האחוזים.

This entry was posted in רפואה and tagged . Bookmark the permalink.

One Response to כאב כרוני

  1. נחל says:

    מאמר תמציתי ומעניין , ניתן להוסיף לדעתי שלפעמים הכאב הינו כאב פסיכוסומטי הנובע ממשברים ובעיות ולחצים של היום יום ובמצבים שכאלו ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכותרפי … (באמצעות שיחות) ואם עולים על הבעיה ופותרים אותה גם הכאבים עשויים להעלם.

Comments are closed.