סוכרת הריון

אחד הסיבוכים השכיחים יותר בהריון הוא סכרת הריון, כאשר כמעט אחת מכל חמש נשים עלולה לפתח את המחלה. בניגוד לסכרת רגילה, סכרת הריון אופיינית לתקופת ההיריון ואמורה לחלוף בסיומו. הסכנות העיקריות בסוכרת זו קשורות לגודלו של העובר ולכמות מי השפיר, אם כי עם טיפול נכון ומתאים ניתן לעבור את ההיריון בשלום וללא סיבוכים.

מהי סכרת הריון?

במצב תקין הגוף אמור לאזן את רמת הסוכר בדם באמצעות האינסולין המופרש על ידי הלבלב. כשיש סוכרת האיזון מופר בגלל התנגדות הגוף להורמון האינסולין, בפרט במהלך המחצית השנייה של ההיריון שאז התנגודת לאינסולין גדלה. בתום ההיריון הסוכרת אמורה לחלוף, אך עם זאת מחקרים מראים על סיכוי גבוה יותר של נשים עם סוכרת הריון לחלות בסכרת בהמשך חייהן.

מתי יש סיכוי גדול יותר לחלות בסכרת הריון:

  • נשים שבמשפחתן יש היסטוריה של סוכרת
  • נשים שבהריונות קודמים סבלו מסכרת הריון
  • נשים בעלות עודף משקל עוד מלפני ההיריון
  • נשים שלא עושות פעילות גופנית
  • נשים שילדו בעבר עוברים גדולים מהרגיל

אבחון סכרת ההיריון

אבחון סכרת הריון מתבצע במחצית השנייה של ההיריון לאחר שני בדיקות של העמסת סוכר. את הבדיקה הראשונה הנקראת GCT עושות כל הנשים ההרות בסביבות השבוע ה-24 ובה נבדקת רמת הסוכר בדמן לאחר שתיית 50 גרם סוכר מהולים במים. כאשר תוצאת הבדיקה הראשונה חורגת מהנורמה נאלצת האישה לערוך בדיקה נוספת, OGTT, שבה כמות הסוכר כפולה – 100 גרם, ושבניגוד לבדיקה הראשונה היא מורכבת וארוכה יותר ונעשית בצום. נשים שאצלן שתי הבדיקות יצאו לא תקינות מאובחנות כסובלות מסכרת הריונית.

הטיפול בסכרת ההיריון

הריון של אישה הסובלת מסכרת הריון נחשב הריון בסיכון גבוה ומצריך טיפול תדיר ומעקב על ידי רופא המומחה לכך. עם זאת, אין זה אומר שהלידה לבסוף לא תהיה לידה רגילה, אך הסיכון לסיבוכים בלידה גבוהים יותר משמעותית, בעיקר בשל הנטייה של העובר להיות גדול מהרגיל. כל עוד מדובר בסכרת קלה ניתן להסתפק בטיפול הכולל הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית. כאשר המצב קשה יותר יש צורך במתן אינסולין באמצעות זריקות או כדורים. כמו כן נשים שאובחנה אצלן סכרת צריכות לעקוב אחר רמת הסוכר בצום ולאחר ארוחה באמצעות מכשיר מיוחד הניתן להן. טיפול בסוכרת מסוגים אחרים באתר המרכז לטיפול בסוכרת

הסיכונים בסכרת הריון

בהריון עם סכרת מועבר עודף של גלוקוז מהאם לעובר ולכן גופו מייצר כמות גדולה של אינסולין הגורם לו לגדול יותר מהרגיל. כתוצאה מכך עלולים להתפתח סיבוכים בלידה כמו עיכוב ביציאת העובר, ניתוח קיסרי וכליאת הכתפיים שהוא מצב מסוכן אך נדיר. כמו כן לאחר הלידה העובר עלול לסבול מהיפוגליקמיה. נוסף על כך, בסכרת היריון עלול להיווצר ריבוי של מי שפיר שיכול להוביל ללידה מוקדמת, היפרדות שיליה ועוד.

להרחבה ומידע משלים – זכויות חולים בסוכרת באתר הזכויות שלי

This entry was posted in רפואה. Bookmark the permalink.