עידו לבני מהמרכז הישראלי לאשראי כותב על אשראי ותכנית עסקית

גיוס אשראי מהבנק או צירוף משקיע

בנק או גורם פיננסי אחר שמגייסים באמצעותו אשראי (חוב) מספק את הכסף תמורת תשלום של ריבית והוצאות נוספות, הבנק לא דורש מעורבות בניהול הפעילות העסקית או שליטה בה בצורה כלשהי – כל עוד הכספים משלומים כדין. משקיע לעומת זאת מוגדר כאמור כאחד הבעלים לאחר מתן המימון מההון העצמי שלו, לכן זכותו לדרוש מעורבות בניהול העסק ואף להטיל מגבלות על החברה. לכן מבחינת צירוף משקיע או גיוס אשראי יש לבחון את הנושא הזה היטב ולבחור משקיע שקט שאינו מעורב בניהול אם היבט זה משמעותי עבור בעלי החברה המקוריים או פשוט לקחת הלוואות שלא מצריכות דין וחשבון שוטף למלווה. לחץ להמשך כתבתו של עידו לבני על גיוס אשראי או צירוף משקיע.

החשיבות של חשבון בנק עסקי נפרד

ניהול נפרד של הפעילות הבנקאית והפיננסית של חברות מתחייב מתוך ההגדרות של רישום חברות, אך קביעה זו נכונה גם לגבי כמעט כל סוג של עסק. רק ניהול נפרד מספק תמונת מצב ברורה, מידית ונכונה של התוצאות העסקיות, חשבון בנק של חברה שמנוהל בנפרד מחשבונות פרטיים ואחרים מאפשר כלי יעיל במיוחד לניהול של תזרים מזומנים ולנהל את תפעול הפעילות העסקית בצורה מושכלת ונכונה כלכלית. על מנת להכיר בהוצאות הנלוות (ובישראל מדובר על הוצאות שאינן מבוטלות כלל) של ניהול חשבון בנק, עמלות ועלויות שונות, רשויות המס של ישראל דורשות כי חשבון הבנק יוגדר כעסקי ואך ורק ככזה. רצוי לפתוח את החשבון העסקי בחשבון בבנק אחר מזה של החשבון הפרטי משום שעבודה מול אותו בנק עשויה ליצור מצבים בעייתיים של קושי בגיוס אשראי לעסק בגלל פעילות החשבון הפרטי או להיפך. להמשך כתבתו של עידו לבני על פתיחת חשבון בנק חברה.

הלוואות לעסקים

עסקים המעוניינים בהלוואה לצרכי העסק יכולים ללוות ממספר גורמים: בנקים, גורמים פרטיים והלוואות מסובסדות לעסקים בתמיכה ממשלתית.

הבנקים ידרשו מהעסק להציג ערבויות או תכנית עסקית בנויה היטב. וככל שתהיו מוכנים יותר להליך קבלת ההלוואה, תנאי ההחזר והריבית צפויים להיות טובים יותר. רצוי לבצע סקר שוק ולבחור בבנק שנותן הלוואות לעסקים בתנאים מועדפים. רצוי לשכור את שירותיהם של יועצים פיננסים לצורך קבלת ההלוואה משום שהם מסוגלים להשיג אשראי גדול יותר ובתנאים טובים יותר מאשר כל בעל עסק יכול להשיג בעצמו.

מחקיקת חוק ההלוואות, המאפשר קבלת הלוואות חוץ בנקאיות הפכו ההלוואות מגורמים פרטיים לפופולאריים יותר. גורמים פרטיים יהיו גמישים יותר לגביי ערבויות מאשר הבנקים אך גם כאן חשוב לקבל תמיכה מקצועית על מנת לקבל תנאי הלוואה טובים יותר.

הלוואות מסובסדות לעסקים בתמיכה ממשלתית הן הלוואות כדאיות אם אתם יכולים לספק חלק (עד 25%) מהערבויות בעצמכם, שעה שהמדינה מעניקה כ-70 אחוז בעצמה מול הבנקים. מדובר בתהליך בירוקראטי ארוך ולפעמים מתיש, אך כדאי למי שמתאים לתנאי הקרן ויש לו את היכולת להיות סבלני עד לאישור ההלוואה. למידע נוסף לחצו לכתבתו של עידו לבני על הלוואות לעסקים.

 

כיצד לכתוב תכנית עסקית

השלב הראשון בכתיבת תכנית עסקית הוא שלב הפיתוח העסקי. פיתוח עסקי הינו תהליך פתוח, שמטרתו לחקור את השוק על כל היבטיו, לאסוף נתונים ולהגדיר במדויק את מהות העסק, החזון שלו, המטרות והיעדים. בשלבים הבאים בכתיבת תכנית עסקית ידונו הסעיפים הבאים: השירות או המוצר שהחברה מציעה ללקוחותיה, ניתוח המגמות המרכזיות של השוק, ניסוח סופי של החזון הארגוני, מטרות ותהליכים אסטרטגיים, הגדרת אנשי המפתח בחברה כדוגמת: בעלים, חברי דירקטוריון אם יש, משקיעים, חברי הנהלה, יועצים חיצוניים ועוד. וכמובן גם תחזיות משוערות לרווח והפסד ותזרים מזומנים בשנים הקרובות, ניבוי של נקודת האיזון של העסק (שלאחריהם הוא מתחיל להרוויח) , ניתוח של שולי הרווח והתייחסות לנושא השכר לעובדים במהלך שנות התוכנית. להמשך כתבתו של עידו לבני על כתיבת תכנית עסקית.

 

עידו לבני והמרכז הישראלי לאשראי

המרכז הישראלי לאשראי מספק שירות ייעוץ פיננסי למגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. צוות המרכז הישראלי לאשראי מורכב מרואי חשבון, יועצי מס, כלכלנים, יועצים פיננסיים ואנשי עסקים בעלי ניסיון רב בניהול עסקים.

עידו לבני הינו אחד המקימים של המרכז הישראלי לאשראי. לעידו לבני ניסיון עשיר כמתווך עסקים מוסמך הרשום באיגוד העולמי של מתווכי העסקים בארה”ב. כמתווך עסקים, עסק עידו לבני בליווי עסקים שונים בתהליכי קניה ומכירה שהצריכו מעורבות רבה בתחומים מגוונים כדוגמת שיווק, מעורבות בתהליך המשא ומתן וניהול העסקאות תוך כדי שמירה על סודיות מרבית.

חברות וגופים עסקיים ללא זמינות אשראי עלולים להיקלע לקשיי תזרים מזומנים שעשויים לפגוע בפעילות העסקית. זמינות אשראי הינה הכרחית למימוש עסקאות, וניצול הזדמנויות עסקיות. חברות ועסקים צריכים לגייס אשראי לצרכי פעילותם והדרך האפקטיבית ביותר לגיוס אשראי היא באמצעות אנשים או חברות המתמחות בנושא של גיוס אשראי, כדוגמת המרכז הישראלי לאשראי.

במהלך מעורבותו בחברות לגיוס אשראי בנקאי, צבר עידו לבני ניסיון רב וקשרים עסקיים מועילים וחיוניים. במסגרת פעילות זו עידו גייס אשראי בסכום כולל של מיליוני שקלים לחברות ועסקים קטנים כגדולים.

כיום משמש עידו לבני כאחראי על מחלקת הייעוץ העסקי וגיוס האשראי והוא עובד בשיתוף פעולה הדוק עם צוות של רו”ח, וכלכלנים שתפקידם לתת מענה מהיר ומידי וליווי לעסקים וחברות. לאתר המרכז הישראלי לאשראי.

 

 

This entry was posted in מימון וכספים and tagged . Bookmark the permalink.