לימודי סיעוד

כתב: אלברט אסקין.

לימודי סיעוד הם אחד מתחומי הלימוד המרתקים והמאתגרים ביותר. הכשרה מקצועית זו מאפשרת לבוגרים להשתלב כאחים או אחיות במערכת הבריאות – ההאצה הטכנולוגית בתחום הרפואי גורמת לביקוש של מערכת הבריאות לבוגרי לימוד סיעוד בעלי ידע מקצועי ומיומנויות בתחומים הרפואיים השונים. לימודי סיעוד מתקיימים באוניברסיטאות ובמכללות השונות.

מסלולי הלימוד בסיעוד

אח/ות אקדמאיים – מדובר על ארבע שנות לימודי סיעוד וקבלת תואר ראשון בסיעוד ותעודת אח/ות מוסמך/ת.

מסלול השלמה לבעלי תעודת אח/ות מוסמך/ת – זהו מסלול לימודים המתפרש על פני שתי שנות לימוד, ועם סיומו מקבלים תואר ראשון בסיעוד.

מסלול לקבלת תעודת אח/ות מוסמך/ת – זהו מסלול לבעלי תעודת אח/ות מעשי/ת הרוצים בקבלת תעודת אח/ות מוסמך/ת ולאקדמאים הרוצים לעבור הסבה מקצועית ולקבל תעודת אח/ות מוסמך/ת. הלימודים נמשכים כשלוש שנים.

מטרות לימודי סיעוד

הלימודים לתואר ראשון מכשירים את הבוגרים להיות עובדים סיעודיים ו/או אחים סיעודיים אשר יעזרו לתפקוד ובריאות כללית תקינה של האוכלוסייה. בוגרי לימודי סיעוד ידעו כיצד לטפל בבני אדם באופן אפקטיבי וכיצד להעניק לקהילה שירותי עזרה ראשונה. עובדים סיעודיים יהיו מיומנים בהשגחה על המטופלים, ידעו כיצד לסייע להם בפעולות בסיסיות וידעו לאבחן מחלות .

נושאי לימודי סיעוד

תלמידי תואר ראשון בסיעוד נדרשים ללימודים קשים אך מרתקים . לימודי סיעוד קשורים קשר הדוק ללימודי רפואה, ונלמדים גם נושאים כגון מדעי החברה, פסיכולוגיה (מבוא ), סטטיסטיקה, ניהול, פיזיקה, כימיה, ביוכימיה, שיטות מחקר, מיקרוביולוגיה, אנטומיה, כלכלה, גנטיקה ועוד.

לימודי סיעוד – אפשרויות תעסוקה

אילו שיסיימו תואר ראשון יוכלו להשתלב בבתי החולים בארץ, בחדרי מיון, מרפאות פרטיות, מרפאות קהילתיות, בתי חולים לילדים, קופות חולים ויחידות לטיפול נמרץ. רוב הבוגרים של לימודי סיעוד משתלבים כאחים או אחיות במערכת הבריאות ולא דווקא כמטפלים סיעודיים. ישנה גם עלייה בביקוש לאחים או אחיות אשר יטפלו בקשישים בביתם בשל תוחלת החיים שנמצאת בעלייה והצפיפות הגוברת בבתי החולים.

תנאי הקבלה ללימודי סיעוד

כל מוסד ודרישותיו השונות לציון מינימום בפסיכומטרי ועניין זה גם תלוי בממוצע ציוני הבגרות של כל מועמד. נדרשת פנייה ישירה למוסד הלימודים בו מבקש המועמד ללמוד לשם בירור פרטים.

לסיכום:

לימודי סיעוד עוסקים בטיפול בבריאותם של כלל האוכלוסייה, המשפחה והקהילה. לימודי סיעוד הינו מקצוע של אחים/אחיות סיעודיים העוסקים במחלות, הריון, רפואה מונעת, לידה וזקנה. עבודת הסיעוד כוללת טיפולים, מתן תרופות, בדיקות וסיוע תמיכה על ידי הקשבה לצרכי ובעיות המטופלים. לימודי הסיעוד כוללים נושאים נרחבים הקשורים למדעי הבריאות, מדעי הטבע, רפואה מונעת, טיפול ושיקום חולים. עם סיום הלימודים הבוגרים יעברו מבחן הסמכה של משרד הבריאות ויוכלו לבחור במקום ההתמחות המועדף עליהם כגון ניהול מרפאות, אחיות מיילדות, עבודה בחדרי ניתוח ועוד. בוגרי לימודי סיעוד ילמדו ליצור קשר עם המטופל ולהבין את צרכיו, הקשר בין המשפחה למערכת הבריאות, צרכי המטופל אל מול המשאבים של המערכת, יכולת לקבל החלטות קליניות, יכולת תפקודית במצבים שונים והסתגלות למצבים משתנים, עבודת צוות ועוד. בסופו של דבר מדובר על משלח יד הטומן בחובו שליחות אישית וחברתית והסיפוק מהעזרה, הטיפול ועזרה בהבראת המטופלים הוא רב.

בברכה, אלברט אסקין.

This entry was posted in אלברט אסקין, סיעוד. Bookmark the permalink.