גלאקומה – כיצד מאבחנים גלאקומה ומהם הסיכונים

אבחון מוקדם, באמצעות בדיקות עיניים, הוא המפתח להגנה על הראייה ומניעה מפני נזקים ואובדן ראייה בפרט,  הנגרמים על ידי גלאוקומה. בדיקת עיניים מקיפה כוללת חמש בדיקות נפוצות לגילוי מוקדם. תכיפות בדיקת העיניים עולה עם השנים. לאחר גיל 65, מומלץ לערוך בדיקת עיניים כל שישה חודשים עד שנה. כמו כן, אנשים המאובחנים עם גורמי סיכון ונמצאים בסיכון מוגבר לגלאוקומה, צריכים להבדק לעיתים קרובות.

דרכי אבחון וזיהוי

טונומטריה ובדיקת אופתלמוסקופיה הן שתי בדיקות שגרתיות הנערכות על ידי רופא העיניים. באמצעות טונומטריה, הרופא מודד את הלחץ התוך עיני של המטופל. טרם ביצוע הבדיקה, הרופא נעזר בטיפות המשמשות להרדמה אזורית. מכשיר הטונומטר מודד לחץ פנימי בגלגל העין, כאשר לחץ מינמלי מופעל על העין על ידי מכשיר זעיר או באמצעות זרימת אוויר. הטווח התקין של הלחץ התוך עיני אצל אדם בוגר הוא 10-23 מ”מ כספית. גלאוקומה מאובחנת בדרך כלל כאשר הלחץ עולה על 23 מ”מ כספית. אך עם זאת, לחץ תוך עיני אצל מטופלים אחדים המאובחנים עם גלאוקומה עשוי להיות בין 12-23 מ”מ כספית.

אופתלמוסקופיה הינה הליך אשר מסייע לרופא לבחון את תקינותו של עצב הראייה מבחינה אנטומית ולאתר נזקים הנגרמים על ידי גלאוקומה. תחילה, הרופא נעזר בטיפות עיניים המשמשות להרחבת האישון, כדי לבחון בקלות את המבנה וצבעו של עצב הראייה. בהמשך, הרופא משתמש במכשיר מתוחכם אשר בקצהו אור, המקל על הבדיקה. בגלאוקומה, לחץ תוך עיניי משפיעה על מבנהו של עצב הראייה וצבעו.

פרימטריה- פגיעה בראיה בגלאוקומה מתבטאת בפגיעה בשדה הראייה המרחבית. לשם כך, בדיקת ראיה באמצעות שיטת הפרימטריה, מסייעת באיתור פגיעה בשדה הראייה של המטופל הסובל מגלאוקומה. פגיעה בשדה הראיה בגלאוקומה, מתחילה בדרך כלל בהיקף, מחוץ למרכז הראיה. בשלבים מתקדמים יותר, סיבי הרשתית נפגעים וחלה גם ירידה בראיה המרכזית.

גוניוסקופיה- הינה בדיקת זוית העין הנעשית באמצעות עדשת מגע ייחודית, אשר מונחת על גבי העין. לבדיקה חשיבות גבוה במחלת הגלאוקומה. פאכימטריה- בדיקה המודדת את עובי הקרנית. הבדיקה מסייעת לבחון את הפוטנציאל האפשרי שיש לעובי הקרנית על הלחץ התוך עיני.

סיכונים

אם גלאוקומה אינה מטופלת כראוי, היא עשויה לגרום לאובדן ראייה הדרגתי, המתרחש בדרך כלל במספר שלבים הכוללים : הופעת כתמים ואזורים ריקים בשדה הראייה של החולה, הצטמצמות שדה הראייה ועיוורן מוחלט בשלבים המתקדמים. שינויים  אלה בראייה עלולים להשפיע על התפקוד היומי והנהיגה בפרט. השפעות הניתוח במקרים אחדים גורמות לעלייה בלחץ התוך עיני. מצב זה מצריך התערבות רפואיות נוספת ומעקב תכוף. במקרים מסויימים חולי גלאוקומה יכולים לקבל הטבות שונות

כמו כן כתוצאה מהטיפול יכולים להתעורר סיבוכים . ניתוח לטיפול בגלאוקומה מגדיל את הסיכון לזיהום. מרבית הזיהומים ניתנים לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה. המטופל אף עשוי להזדקק לטיפות עיניים.

This entry was posted in גוף ונפש, רפואה. Bookmark the permalink.