בית חולים משגב לדך

בית חולים משגב לדך הינו בית חולים בעל עבר רפואי ותיק ועשיר המתפרס על פניהן של שלוש מאות, החל מן המאה ה- 19 ועד המאה ה- 21 בימינו אלה.

בית החולים הוקם לראשונה בעיר העתיקה של ירושלים ועבר בשנות ה- 50 אל שכונת קטמון בעיר. משמעות שמו של בית החולים  היא נתינת מחסה עבור הסובל והוא לקוח מספר תהילים “ויהי משגב לדך: משגב לעיתות בצרה”. (תהילים, ט’ 10).

המבנה הראשון של בית החולים היה מבנה אשר נתרם במחצית הראשונה של המאה ה- 19 על ידי משפחת הברון דה רוטשילד. שירותי משגב לדך באותה תקופה היו חלוציים מבחינת האוכלוסייה לה ספקו שירותי רפואיים. משגב לדך היה המוסד הרפואי היחיד בירושלים באותה עת אשר ספק שירותים רפואיים לכל יהודי העיר הספרדים והאשכנזים כאחד, בעוד שירותי רפואה אחרים היו ממוקדי עדות.

במלחמת העצמאות שמש בית החולים את לוחמי הקרבות בירושלים, אך כשנפלה העיר העתיקה בידי הירדנים אלו פוצצו את מבנה בית החולים. בית החולים משגב לדך עבר לאחר מלחמת העצמאות לשכונת קטמון בה הוא נמצא עד ימנו אלה. בית החולים נסגר ונפתח מחדש והוא נמצא כיום תחת שירותי הבריאות של קופת חולים מאוחדת ומוגדר כבית חולים פרטי. בית החולים שופץ לאחרונה ושדרג משמעותית את כל מערך הכירורגיה ועמל למען בניית חדרי ניתוח חדישים ומפוארים.

מחלקות מיוחדות בבית החולים משגב לדך

בית חולים משגב לדך מאז ומתמיד היה בית חולים חלוצי בתחומו. החל מגישתו אל כלל החולים לפני 150 שנה ללא הבדל עדתי. בעבר היה משגב לדך בית חולים חלוצי בתחום היולדות. משגב לדך היה מן המרכזים הרפואיים הראשונים אשר קדמו ואפשרו לידה טבעית ולידת בית בתוך בית החולים. משגב לדך שם את אבן הפינה במתן חופש בחירה בלידה. כיום בית החולים משגב לדך הינו מרכז רפואי חלוצי בתחומי הרפואה המונעת והכירורגיה. לשם כך מתנהל בית החולים משגב לדך תוך שימוש בטכניקות של רפואה מונעת בשילוב כירורגיה חדשנית.

בית החולים משגב לדך מתמקד בבדיקות סקר עבור נשים הכוללות בדיקות גניקולוגיות, בדיקות היגרוסקופיות, בדיקות א.ג.ק וכיוצא בזה. בדיקות אלו נעשות כדי לאתר מספר מחלות השכיחות בקרב נשים אשר גילוי מוקדם שלהן עשוי למנוע את התדרדרות המצב הרפואי של המטופלת ואך עשוי להציל חיים במקרים מסויימים. הבדיקות הן בדיקות pap ו – us, בדיקות דם, בדיקות סרטן השד ועוד. בית החולים משגב לדך מחזיק במחלקת נשים מובילה בתחומה וזאת תוך שיתוף עם המרכז הרפואי הדסה אשר בהר הצופים שבירושלים.

מחלקת השד במשגב לדך היא מן המחלקות המתקדמות בתחומה. כל גוש המתגלה בשד עובר באופן מיידי ביופסה ללא צורך בתורים או בהמתנות מיותרות לבדיקה.

בנוסף לכך, לבית החולים מחלקת גסטרו הנחשבת מן הטובות בעולם אשר גם היא מתנהלת בשיתוף המרכז הרפואי הדסה הר הצופים. המחלקה מבצעת שלל בדיקות בטכנולוגיות החדשניות והטובות ביותר כגון בדיקות קולונוסקופיה המסוגלות לזהות גידולים בשלב מוקדם ביותר, כשהם עדיין פוליפים.

בית החולים משגב לדך מחזיק במכון שינה חדשני המאתר ומטפל במגוון של בעיות שינה ועל ידי כך משלב רפואה מונעת, במניעה וזיהוי מוקדם של מחלות לב או שבצים מוחיים העשויים לקרות אצל חולים הסובלים מבעיות שינה.

חדרי הניתוח המשוכללים הנבנים בבית החולים יאפשרו לחולים אשר אותר בגופם גידול סרטני כלשהו לעבור מיידית אל חדר הניתוח לצורך ביצוע הליך כירורגי להסרת הגידול כשהוא עדיין בשלב שאינו מתקדם.

מידע נוסף: קישור לאתר בית החולים

This entry was posted in גוף ונפש, לאם ולילד, רפואה. Bookmark the permalink.

One Response to בית חולים משגב לדך

 1. צפורה זובער says:

  שלום וברכה,
  שמי צפורה זובער
  ואני כעת מסיימת סטאז’ במכשור רפואי, במרפאת עיניים, בהדסה עין כרם, אצל מר ישראל ברזל
  ומחפשת משרה בתחום ושאלתי- האם תוכלו לעזור לי למצוא? האם אתם צריכים טכנאית?
  בתקופת ההתנסות הקלינית למדתי ועסקתי ב: צילומי OCT, בדיקות שדה ראיה, טופוגרפיה וצילומי קרקעית ב- Fundus Camera
  אשמח לעבוד עם מכשירים אלו או אחרים ואף לעבור הכשרה נוספת אם יש צורך
  אני מאוד אוהבת ללמוד ולהתקדם ולעזור לבנ”א
  פרטים ליצירת קשר- 0546147485 או בבית 02-5800311
  תודה רבה
  כל טוב
  -צפורה

Comments are closed.